HRL to usługi: outsourcing kadrowo-płacowy, księgowości, doradztwo personalne, szkolenia zawodowe: kursy kadrowo-płacowe, rekrutacja i selekcja pracowników

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest taka straszna.

Selekcja pracowników wymaga dużej skrupulatności, jedynie nieliczni zostają wybrani do dalszego etapu, jakim przeważnie jest rozmowa kwalifikacyjna.

leasing pracowniczyPrzygotowanie się do niej bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy ogarnia nas stres, powiązany z wystąpieniem publicznym lub ogniem pytań w jaki zostaniemy postawieni. Jej czas wynosi przeważnie od 20 minut do godziny.

Zdarzają się jednak rozmowy, na których możemy zostać poproszeni o przystąpienie do określonego zadania lub wypełnienia testów kompetencyjnych, okres ten może się zatem wydłużyć, niekiedy nawet do 3-4 godzin, zatem i na taką alternatywę należy się nastawić.

Rozmowa kwalifikacyjna jest ściśle powiązana ze stanowiskiem na jakie aplikujemy.

Jeżeli dotyczy ono mniej wymagającej pracy, reguł do których trzeba się stosować, będzie o wiele mniej. Każde staranie się o pracę, powinno być jednak poparte eleganckim ubiorem, należy zapomnieć o głębokich dekoltach, jaskrawych kolorach, czy spodniach dresowych, co jest chyba oczywiste, z wiadomych względów.

Autoprezentacja wymaga od nas również określonej formy zachowania, czy gestykulacji. Mowa ciała bywa niezwykle ważna, zatem nerwowe poprawienia włosów czy kasłanie, może nam po prostu zaszkodzić.

Najlepiej przybrać wyprostowaną, pewną siebie postawę i pamiętać o zdecydowanym uścisku dłoni. Nasze zdenerwowanie jest w takiej sytuacji uzasadnione, jeśli zadrży nam głos, nie ma co się przejmować, rekruterzy to też ludzie, którzy rozumieją takie zdarzenia, niewybaczalny jest jednak kompletny brak wiedzy.

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest uzyskać jak najwięcej informacji o firmie, do której się udajemy. Brak tego typu informacji, może zostać odebrany jako ignorancja. Warto również zebrać wszystkie swoje dokumenty, od CV po wcześniejsze umowy o pracę, najlepiej w kilku egzemplarzach, a także prześledzić przykładowe pytania rekrutacyjne.

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu, dlatego nie należy go zaniedbywać. Uzyskanie pracy i stabilnego zatrudnienia nie jest proste, zatem warto włożyć w nie odrobinę więcej wysiłku.