HRL to usługi: outsourcing kadrowo-płacowy, księgowości, doradztwo personalne, szkolenia zawodowe: kursy kadrowo-płacowe, rekrutacja i selekcja pracowników

Outsourcing sposób na kryzys.

Outsourcing sposób na kryzys.

Jak się można domyślić, wydzielenie odpowiednich funkcji personalnych na zewnątrz, tak naprawdę pomaga firmom w redukcji kosztów i przydaje się szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego. Powinniśmy jednak pamiętać, że wybór Outsourcing nie może być jedynym powodem, dla którego wybierzemy takie rozwiązanie.

rekrutacjaObecnie zlecanie zewnętrznym firmom zadań, za które odpowiedzialne do tej pory były wewnętrzne działy czy też kadry, i wynajmowanie przy tym ekspertów do realizacji projektów w miejscu zatrudnianych na stałe pracowników ds. HR staje się coraz bardziej popularne. Mogą świadczyć o tym same statystyki. Jak ukazują badania, które zostały przeprowadzone przez firmę IDC na zlecenie ADP w Polsce z roku na rok aż o 10 procent rośnie rynek outsourcingu w obszarze kadrowo-płacowym. Z kolei w 2009 roku wartość rynku outsourcingu w tym zakresie oceniana była na 304 mln zł, natomiast z badania przeprowadzonego w 2010 roku, wśród firm liczących od 30 do 2 tys. pracowników wynika, że w naszym kraju największym zainteresowaniem cieszy się outsourcing ale w zakresie szkoleń i rozwoju oraz w zakresie BHP.

Bardzo popularny jest także outsourcing rekrutacyjny, osiąga on bowiem aż 19 proc. firm. Natomiast usługa naliczania płac cieszy się powodzeniem u 10 proc. badanych – najrzadziej firmy kładą nacisk na outsourcing usługowy, tutaj jedynie 4 proc. przedsiębiorstw używa tej metody. Z kolei w roku 2012 badane firmy zostały zapytane o plany w zakresie outsourcingu funkcji HR. Wynik tutaj okazał się bardzo obiecujący, gdyż aż 40 proc. firm aktualnie posiada co najmniej jedną funkcję HR, która ma być ciągle rozszerzana o kolejne funkcje. Natomiast wśród firm jeszcze niekorzystających z outsourcingu to aż ponad 48 proc. planuje jego wprowadzenie.

Obecnie rynek outsourcingu cały czas się bardzo dynamicznie rozwija – najchętniej wybiera się tu rozwiązanie firmowe wraz z zagranicznym kapitałem, ale wśród rodzimych firm również widać coraz większe zainteresowanie.

Polscy pracodawcy także przekonują się do tego rodzaju usług, dlatego, bo zalet outsourcingu jest naprawdę wiele:

– Wiedza ekspercka i doświadczenie.

– Dostęp do najnowocześniejszej technologii, jakości i terminowości, odpowiedzialnej po stronie dostawcy.

– Redukcja kosztów, zbytecznych usług oraz dbałość o tak zwany efekt skali, który pozwala na optymalizację kosztów przy zachowaniu wysokiego poziomu realizowanych usług.

A więc na pytanie – To, ile zaoszczędzimy, korzystając z outsourcingu funkcji personalnych ? Odpowiadamy – jest to przede wszystkim kwestia indywidualna i zależy od specyfiki firmy oraz wybieranych usług i ich skali.