HRL to usługi: outsourcing kadrowo-płacowy, księgowości, doradztwo personalne, szkolenia zawodowe: kursy kadrowo-płacowe, rekrutacja i selekcja pracowników

O czym musisz wiedzieć w trakcie szukania pracy

Ukrywasz gorycz lub gniew wobec poprzedniego pracodawcy? Czy trudno Ci jest zachować optymizm podczas rozmów o pracę przez złe doświadczenia z przeszłości? Spędzasz bezsenne noce martwiąc się jak znaleźć ciekawe zajęcie?

Jeśli chcesz wrócić na rynek pracy musisz pozbyć się bagażu złych doświadczeń i wątpliwości. Przed sobą masz cztery fakty związane z poszukiwaniem pracy, o których musisz wiedzieć:

Fakt nr 1:

Twój przeszły pracodawca nie jest wart inwestowania czasu w osobistą wendettę.

praca-tymczasowaFakt nr 2:

Spowolnienie gospodarcze kraju spowodowało upadek wielu miejsc pracy, nie tylko Ty zostałeś zwolniony.

Fakt nr 3:

Osoby z Twojego otoczenia nie chcą słuchać bez ustanku o Twoich nieszczęściach. Chcą usłyszeć o planach, które pozwolą Ci ruszyć do przodu.

Fakt nr 4:

Twój sposób prezentacji siebie będzie odzwierciedlać przyszłe nastawienie do pracy.

Pomocne wskazówki

Nie zaimponujesz pracodawcy dokładną i szczegółową historią swojego zatrudnienia. Każdy z pracodawców działa na własną rękę i interesuje się jedynie tym, co możesz wnieść do jego firmy. To może działać na Twoją korzyść. Większość zainteresowanych nie będzie pytać o szczegóły poza logicznymi głównymi aspektami danej pracy. Jeśli pracodawca będzie zainteresowany szczegółami sam o to zapyta.

Wyjaśnienia powiedz w dwóch lub trzech zdaniach, na przykład: „Moją firmę zreorganizowano i byłem jedną z tych kilku osób, którzy zostali zwolnieni. Postaram się teraz przenieść moje duże doświadczenie z poprzedniej pracy na nowe stanowisko. Jest to skuteczne wyjaśnienie, które skupia słuchacza na teraźniejszości i przyszłości a nie na przeszłości.

Jeśli czujesz gniew i żal do dawnego szefa, który źle Cie traktował musisz natychmiast o tym zapomnieć. Wspomnienia mogą być bolesne i trudne ale nie możesz żyć w przeszłości. Trzeba myśleć o tym co będzie.

Aby pozostawić bagaż złych wspomnień i zmienić swoje podejście należy rozważyć skorzystanie z pomocy/porad doradców i trenerów. Człowiek często jest rozproszony jeśli nie może zapomnieć o przeżyciach.

Pamiętaj, że najważniejszym narzędziem marketingowym, który posiadasz jest Twój stosunek do świata. Wszystko co robisz będzie wpływać dodatnio lub ujemnie. Wszystko zaczyna się od tego co sam mówisz i w jaki sposób. Musisz stwarzać wrażenie zaradnego, zdeterminowanego i optymistycznego.

Ludzie, których udało się osiągnąć sukces w życiu nie dostali tego wszystkiego za darmo. Każdy z nich doświadczył wielu trudności, ale oni nie spędzali czasu na rozmowach o błędach czy ludziach, którzy wyrządzili im krzywdę. Oni mają otwarte oczy i skupiają się na rzeczach, które przyniosą korzyści.

Jaką dobrą rzecz chcesz zrobić w celu poprawy sytuacji?