HRL to usługi: outsourcing kadrowo-płacowy, księgowości, doradztwo personalne, szkolenia zawodowe: kursy kadrowo-płacowe, rekrutacja i selekcja pracowników

CV bez błędów – jak je napisać?

Pierwszym etapem poszukiwania pracy z punktu widzenia osoby aplikującej jest napisanie CV będącego skróconym opisem wykształcenia, doświadczenia zawodowego i cech osobowych aplikującego. Niestety jak pokazuje doświadczenie rekruterów do stworzenia curriculum vitae poszukujący pracy często nie przywiązują odpowiedniej wagi. Powszechne są błędy formalne, strukturalne, a co gorsza nawet ortograficzne. W poniższym artykule spróbujemy przedstawić Ci najważniejsze reguły, których należy przestrzegać przy pisaniu CV.

Struktura dokumentu

benchmarkingPrzyjęło się, że CV ma postać dokumentu w formacie A4 (210mm×297mm) w układzie pionowym (portretowym). W 99% przypadków do przedstawienia życiorysu wystarcza jedna strona A4, jeśli Twoje CV zajmuje więcej, przemyśl dokładnie to co tam napisałeś. Niech pewnym wyznacznikiem będzie dla Ciebie CV Elona Muska – założyciela m.in PayPala i Tesla Motors. Jego CV zajmuje … 1 stronę. Twoje raczej nie jest bogatsze – uwierz mi.

 

U góry dokumentu powinien znajdować się nagłówek “Curriculum Vitae”, a poniżej kilka sekcji tematycznych. Działy te są zwykle takie same w większości CV, jednak zdarzają się pewne wyjątki. Czasem sekcje mają nieco inne nazwy, lub niektórych mniej ważnych po prostu brakuje. Może być to zależne np. od danej osoby, specyfiki stanowiska lub wymagań pracodawcy.

Typowe elementy CV to …

  • Dane osobowe określające daną osobę, niezbędne do ewentualnego skontaktowania się z kandydatem. Zamieszczamy tutaj imię i nazwisko, adres zamieszkania (nie zameldowania) numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Można załączyć również zdjęcie, zwłaszcza jeśli kandydujemy na stanowisko na którym wymagana jest praca z klientem.
  • Historia zatrudnienia lub doświadczenie zawodowe powinny pokazywać potencjalnemu pracodawcy miejsca w których pracowaliśmy. Ważną zasadą jest stosowanie tzw. odwróconej kolejności chronologicznej. Jak sama nazwa wskazuje zaczynamy od najnowszego miejsca pracy, a kończymy na najstarszym.
  • Wykształcenie lub Edukacja gdzie stosujemy taką samą zasadę. Częstym błędem aplikujących jest przedstawiania pełnej historii edukacyjnej łącznie ze szkołą podstawową i gimnazjum. Szkół najniższego poziomu nie ma sensu zamieszczać, z jednym wyjątkiem – jeżeli są to szkoły profilowane z branży do jakiej aplikujemy (np. szkoła muzyczna). Sekcję edukacji zatrudnienia warto podzielić na dwie kolumny. Po lewej zamieszczać daty, a po prawej szkołę / zakład pracy.
  • Dodatkowe umiejętności, w których możesz zawrzeć to co umiesz, ale nie dało się tego umieścić w sekcji wykształcenia, przykładowo: kategorie prawa jazdy, poziom obsługi komputera lub języki (chociaż jeżeli znasz ich kilka możesz utworzyć dedykowaną sekcję z Umiejętnościami językowymi).
  • Często niedoceniane zainteresowania, które mogą powiedzieć o tobie naprawdę bardzo wiele i w sposób pośredni przedstawić Twoje cechy charakteru. Znacznie zapunktujesz jeżeli Twoje zainteresowania będą zbieżne z branżą w jakiej szukasz pracy lub gdy będą oryginalne i osobliwe.

Przy pisaniu CV pamiętaj o kilku rzeczach.

  1. Nie warto zamieszczać nieprawdziwych informacji. Między “lekkim podkoloryzowaniem” a kłamstwem jest bardzo cienka granica. Kłamstwo ma krótkie nogi i jeżeli zostanie obnażone na rozmowie kwalifikacyjnej możesz pożegnać się z pracą.
  2. Stworzenie jednego, uniwersalnego CV w którym zawrzemy absolutnie wszystko co można zawrzeć kusi. Warto jednak profilować CV pod konkretnego pracodawcę i publikować tylko potencjalnie dla niego istotne. CV dłuższe != CV lepsze. Owszem, w ten sposób szybko wyślesz swoją aplikację do wielu pracodawców, ale współczynnik odpowiedzi będzie mniejszy.
  3. Warto zastanowić się nad utworzeniem profilu osobistego – 2-3 zdaniowego opisu własnej osoby. Tego rodzaju opis powinien zawierać Twoje największe osiągnięcia i cele zawodowe do jakich dążysz. Jest to element bardzo rzadko stosowany w Polsce i może Cię wyróżnić spośród innych kandydatów. Jeśli zdecydujesz się na jego napisanie umieść go w górnej części CV – pomiędzy danymi osobowymi a doświadczeniem zawodowym.

Przedstawiliśmy Ci najważniejsze zasady tworzenia CV, jeżeli chcesz zgłębić temat zachęcamy do zapoznania się z serią poradników jak napisać CV w serwisie CVninja